Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf romanının bilindiği üzere Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Alinin ilk romanıdır. Ortaya çıkış süreci, yazarlığının da ne denli olaylı geçeceğinin habercisidir sanki.

Konya’da çıkan Yeni Anadolu başlıklı gazetede Kuyucaklı Yusuf parça parça yayımlanmıştır. Yeni Anadolu gazetesinin sahibi Emin Bey (eski bir öğretmen) ve Cemal Kutay’la sorun yaşamış, Kuyucaklı Yusuf’un bitmesini beklemeden gazeteyle ilişkisini kesmiştir. Bu beklenmedik ayrılık gazete sahiplerini öfkelendirmiştir ve intikam plânı yapmaktan kendilerini alamamışlardır. Ancak çirkin bir biçimde ondan öç almaya kalktılar.

Sabahattin Ali’nin dergiye sekiz ay önce bıraktığı şiirlerin üzerinde oynama yaparak Gazi’ye yöneltilmiş bir saldırı biçimine sokarak savcılığa iletirler. Birkaç yalancı tanıkla da Sabahattin Ali’nin bu şiiri bir toplantıda okuduğunu söylerler. Şiirde Gazi’nin adı bulunmamasına rağmen hakkında soruşturma açıldı. Sabahattin Ali, kız kardeşini ve annesini tam bu olaylar cereyan ettiğinde Konya’ya davet etmişti. Sabahattin Ali tutuklandı. Annesinin zaten aklı başında değildi. Oğlunun tutuklandığını öğrendiğinde kanlı gözlerinden durmadan yaş boşalıyordu.

Kuyucaklı Yusuf Romanının KahramanlarıMahkeme hakkında 12 ay hapis cezası verdi. Sabahattin Ali, temyize başvurarak bir savunma hazırladı. Bu savunmada geçen cümleler yargıçları kızdırmış olacak ki hakkındaki ceza 12 aydan 14 aya çıkarıldı. “Amaç, beni ülkeye zararlı sayarak yok etmekse bunun başka yolları olabilirdi ve adalet buna alet edilemezdi. Mahkeme tutanakları gelecek kuşakların gelecek kuşakların elinde birer belge olacaktır. Cumhuriyet yargıçları ileride yüzlerini kızartacak belgelerden çekinmelidirler.”

Cezaevinde arkadaşı Ayşe Sıtkı’ya yazdığı mektupta “Ben ne bir gazetede eşek bir yazı işleri müdürünün ne de bir yazıhanede daha eşek bir amirin kumandası altına girebilirim. Mümkün olursa yabancı ülkelerden birine gideceğim. Daha doğrusu birçok yabancı ülkeyi gezeceğim.” demiştir.

Sabahattin Ali hayal ettiği ülkeleri gezemese de birçok okuyucu ile buluşmayı başarır hem de ölümünün ardından yetmiş yıl geçmesine rağmen.

Saygı ve Özlemle. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Platformu