Mercan Adası- Robert Michael Ballantyne

1825 yılında doğan Robert Michael Ballantyne Edinburg’da doğdu. Ünlü bir ailenin üyesiydi. Babası matbaa ve yayımcılıkla uğraşan Alexander Ballantyne, annesinin ismi ise Randall Scott Grant. Çocukluk dönemi hakkında çok fazla bilgi yoktur. Bir süre Edinburg Akademisi’ne devam etti ancak düzenli bir eğitim alamamıştır. Bu yüzden hayatındaki en büyük pişmanlıklarından birini elindeki bu gibi fırsatları gereği gibi değerlendirmemesidir. Eserlerindeki sadelik ve akıcılık bu bir edebiyat eğitimi almamasından ileri geldiği düşünülebilir.

Yazar, Robert Michael Ballantyne Mercan Adası kitabında fazlası ile betimlemelere yer verse de akıcılığından hiçbir şey kaybetmemesi maceralara olan merakınızı hat saf halara ulaştıracak bir kitap. Yazarın maceralara olan merakını Mercan Adası adlı eserinde ustaca kullanmış. Özellikle macera kitabı olsa da biraz da hayalci ama her yaştan bireyin okuyabileceği türden olduğundan keyifle okuyacaksınızdır. Kitap yaşamın salt gerçekliğini ve okuma zevkini kamçılıyor. Bazı kısımlarda sömürü olayları ve diyaloglarına yer verilse de akıcı olması bunu görmememizi sağlıyor. Bu nedenle gönül rahatlığı ile herkese tavsiye edebilirim.
Ailesinin maddi durumun kötüleşmesi yüzünden Ballantyne çocuk yaşta kendi parasını kazanmak zorunda kaldı. 16 yaşında Kanada’ya Hudson Körfezi Şirketinde çalışmaya başladı. 6 yıl kadar burada çalıştıktan sonra 1847’de İskoçya’ya döndü. 1856’da edebi bilgisini güçlendirmek ve ona popülerlik kazandıracak olan çocuklar ve gençler için hikâyeler yazmaya başladı. Genç Kürk Tüccarları (1856), Mercan Adası (1857), Buz Dünyası (1859), Ungava: Bir Eskimo Diyarının Hikâyesi (1857), Fener (1865), Korsan Şehri (1874) ve sayıları yüzü geçen birçok hikâyesi bulunmaktadır. En çok bilinen ve sevilen eseri Mercan Adası‘dır. 8 Şubat 1894’de Roma’da hayata gözlerini yumdu. Roma’da İngiliz mezarlığına defnedildi.

Mercan Adası Kitap Tanıtım Metni

Mercan Adası, Ralph Rover, Jack Martin ve Peterkin Gay adlı üç gencin Güney Pasifik’te batan bir gemiden kurtulduktan sonra yaşadıkları macerayı anlatır. Özünde iyimserliği konu edilen romanın asıl karakteri olan Ralph, denizci bir ailenin çocuğudur. En büyük hayali dünyayı dolaşmaktır. En çok da Büyük Okyanus’taki Mercan Adalar’ını merak etmektedir. Ralph 15 yaşına geldiğinde ailesinden izin alır ve Büyük Okyanus’a açılan gemilerden birinde bir iş bulur. Kısa sürede gemideki tayfalardan Jack ve Peterkin’le arkadaş olur. Oysa Ralph ve arkadaşlarının asıl macerası gemilerin bir kasırgada batmasıyla başlayacaktır…

Üç kafadar genç kısa zamanda adaya, adadaki yaşam şartlarına ayak uydurup kavgasız gürültüsüz, harikulade günler geçirirler. Kısa bir süre sonra adayı korsanlar basar ve Ralph’ı rehin alarak uzak diyarlara yelken açarlar. Ralph, bir şekilde korsanların elinden kurtulur ve zorla bindirildiği korsan gemisinin dümeninde kaptan olarak Mercan Adası’na geri döner ve arkadaşlarına kavuşur.

Mercan Adası Kitap Detayı

Kitabın Türü: Edebiyat, İngiliz Edebiyatı, Çocuk & Gençlik,Çocuk Öykü & Roman

Kitap Sayfa Sayısı: 160

Kitap Basım Tarihi: 2011

Kitap Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Kapak: Normal

Boyut: Ciltsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Platformu