Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı, kapağına iki çocuğun omuz omuza, kol kola birlikte uçurtmaları seyrettikleri manzarayı tasvir eden kitap, Uçurtma Avcısı içinde bir çok acıyı barındıran bir roman.

Ayrıca belirmek isterim ki Uçurtma Avcısı, The Kite Runner ismiyle 2008 de beyaz perdeye uyarlanarak sinemadaki yerini de almıştır. Kitabın baş karakterleri olan Emir ve Hasan, doğdukları günden bu yana hem her dost hem de birbirlerine kardeşlik eden iki çocuk.  Yer Kabil, aynı süt anneyi ve evi paylaşan Emir ve Hasan her yönden birbiriyle çarpışan ideolojileriyle kesişen hayatlarında hala çocukturlar.Emir; zengin bir iş adamının oğlu olarak her istediğine kolayca ulaşabilen, hayal dünyası sınırsız hikayelerle dolu bir çocuktur. Hasan ise; babasıyla birlikte Emir’in babasına hizmetkarlık eden, aynı evde yaşamalarına rağmen asla hırslı olmayan, bölge tarafından sevilmeyen etnik azınlığa Hazaralara mensup bir çocuktur.

Ne görünüşleri ne de aralarındaki statü arkadaş olmalarını engeller, bu iki arkadaşın hayatlarında daima rengarenk uçurtmalar uçar.

Taki Kabil’de Sovyetler işgalinden önce başlarına gelen bir olay ikisini de ayrı yollara çekene kadar!İşgalin başlamasıyla birlikte Kabil’i babasıyla terk eden Emir, California’da Hasan’ın hatıralarından kurtulacağını sanır.  Ne yazık ki gözlerin görmediğini aklın hatırlayacağı gerçeğiyle Emir, Hasan’ı asla unutamaz.  Aralarındaki bağ, doğumda birbirine dolanmış göbek kordonu gibi birbirlerine çekilmelerini sağlayacaktır.Okurken gözyaşlarınızı tutamayacağınız içinde savaşın, sosyal yargıların, dostluğun, ihanetin ve kaçışın bulunduğu bu kitabın neden milyonlarca kişi tarafından okunduğunu anlayacaksınız.Baba ile evlat arasındaki ilişkiyi de en ince ayrıntısına kadar inceleyen Uçurtma Avcısı, savaşın insanları ve dünyayı nasıl yavaş yavaş yok ettiğini de gözler önüne seriyor.Tek bir nefeste, içiniz ezile ezile okuyacağınız bu roman benim açımdan oldukça sarsıcı etkileri olan bir deneyimdi.Yazarlığın yanı sıra bir doktor olan Khaled Hosseini, dramatik bir şekilde kaleme aldığı her karakteri öyle bir donatmış ki okurken, karakterize ettiği kişileri kolaylıkla gözünüzde canlandırmanız mümkün. Hayatta kalma mücadelesine tanık olacağınız bu kitapta, verilen sözleri, iyiliği ve saf kötülüğe birebir şahit olacaksınız…

Yazarın Beğenilen Diğer Kitapları;

Bin Muhteşem Güneş

Dağlar Yankılandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Platformu