Büşra Küçük – Wattpad platformun fenomen yazarı

Wattpad platformun fenomen yazarı, Büşra Küçük.  Öncelikle Wattpad nedir diye soracak olursanız? Çoğumuzun karşısına çıkmış olsa da bence kendisi hikayelerin yaşadığı yer, en çok kullanılan sosyal yazar alanı. Dünya çapında yayılan bir sosyal yazar platformu, ülkemizde oldukça rehabet gördüğü aşikar. Büşra Küçük ‘de bunun ekmeğini yiyen yazar olarak karşımızda durmaktadır. Görüşümü, sosyal mecra da bakış açısının yorumlarına göre kendim de düşüncelerimi katarak belirtmeye çalışacağım. Bazı olumsuz durumlara değinmeden edemeyeceğim. Olumlu yönden baktığım durum, yeni nesle kitap okuma alışkanlığı kazandıran platform ve yazar.  Okuduğum için pişman olduğumu söylemeyeceğim zira bir okurun, özellikle de yazmak meselesine kafa yoran bir okurun, her türden kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir safsata olsa bile.

“Yazar özgürdür,”

Yazar özgürdür diyerek olayı geçiştireceğim ama öncelikle biraz yermek gerektiğini düşünüyorum; özellikle de karakterlerin yaşları, yaşamları, bulundukları ülke açısından berbat bir uyumsuzluğun olduğunu söylemek isterim. Öte yandan, yazarın anlatmaya çalıştığı şeyin ancak böyle bir ortamda olabileceğini düşünmesinden böyle bir dünya yarattığını düşünüyorum. Yine de, genel anlamıyla vasat bir kurgudan öteye gitmediğini, bahsedilen ‘kötü çocuğun’ aslında basit bir ailevi sorunu olduğunu okuduğumda hissettiğim kınama hissini aktarmadan geçemeyeceğim.

Shakespeare’lerin çıkmaması Tolstoy’ların Dostoyevski’lerin var olmaması E. L. James tarzını yaymaya önayak olmuş, bu çok acı. Ve bu acı da beni görüşlerimi bildirmeye itti, evet bunu yapacağım. Edebi bir dil aruzla kaplayın failatünleri coşturun seçilere boğun demek değil burada belirtmeyi geç kazımak isterim.               Bir kitabın dilinin bu kadar yavan olması kabul edilir gibi değildir kitap kelimesine haksızlıktır. Bu tarzda yazmaya çalışanlar sadeci gelenekle halk diline inmeye çalışmış edebiyatçılarımızın şemsiyesi altına gire gire edebiyatçılarımızı dahi şemsiyeden atıp yağmura bırakmış kendileri refah içinde şemsiyenin altında konaklamaktadır. Oldukları yerin hak ettikleri yer olduğunu düşünmemekle birlikte kendilerini daha çok geliştirmelerini temenni ederken bir yandan da bu düşüncelerimi hatırı sayılır edebiyatçılarımızın emeklerinin ancak bu kadar boşa gidebilirliğini görebileceğim ve daha fazlasının olamayacağını gittikçe de kötüye gideceğini bildiğim için aktarmak istediğimi tekrar belirtmek isterim.

Kendinize iyi bakın.

 

Fatma Köseoğlu

Fatma Köseoğlu

Gülüşüne dokun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Platformu