Başak Kablan- Önce Hayallerim Öldü Sonara Babam

Başak Kablan- Önce Hayallerim Öldü Sonara Babam Kitap küçük bölümlerden oluşmakta ve yazarın hayatından küçük kesitler ile düşüncelerin harmanlanması sonucu oluşmuştur. Adeta farklı düşünce ve anlatımları ile sizi kendine bağlamayı başarıyor. Kitabı okuduğunuzda sizleri de etkileyecek düşünceler bulacak ve bakış açınızı değiştireceksiniz. Başak Kablan’ın hayatını anlatan kitap çok samimi ve içten bir dil ile okuyucuya aktarılmış. Anlatı niteliği taşıyan kitaba aslında bir hayat romanı da diyebiliriz.

Yazarın videolarını izlerken yaşadığınız o heyecanı kitabını okurken de hissediyorsunuz. Anlatı kitaplarının en güzel özelliği ise yazarla sohbet etmek oluyor aslında. Kitabın birçok yerinde kendi düşüncelerinizi de bulacak Başak Kablan ile sohbet edecek, hayata dair sorularınıza cevap bulacaksınız.

Kitabın Konusu

Kimi zaman yüreğinizi sızlatan, kimi zaman da güldüren bu kitap yazarın ilk kitabına rağmen heyecanını son yaprağına kadar kaybetmemiş. Ancak şunu belirtmeliyim ki, kitapta çok fazla yazım hatası bulunsa da yazarın anlatımı, dilinin sadeliği bunu kapatmayı başarmış.

Hızlı ve akıcı kısa kısa hikayelerle hayatındaki olayları okuyucuya aktaran yazar hayata, insanlara ve olaylara bakış açıcı ile herkesi böyle olmaya davet ediyor.

Şu da bir gerçek ki kendisini okurken değil izlerken daha fazla bir heyecan duyacaksınız. Bu nedenle kitabını okuduktan sonra videolarının da izlemenizi tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim.

Dijital Ortamda Yorumları inceleyelim: 

Oğuz Beyiniz

Kendime inanmam, kendimi gerçekleştirmem için sebepler arayıp bulmam ve bunlara sıkı sıkıya sarılıp yolda olmanın hazzını yaşamamda rol oynamış çok değerli bir kadın, Başak Kablan.
Acılarımı zırh olarak kuşanmama önemli bir motivasyon kaynağım oldu. Beni yeni yeni alışılmamış fikirlerle tanıştırdı. Şeffaflığı öyle şaşırtıyor ki insanın inanası gelmiyor; bu kadar dürüst olabilir miydi bir insan? Bu yazım bir kitap incelemesinin yanında yürekten bir teşekkür mektubudur da ayrıca.

Beni bu kadar derine çeken neydi? Acılarını bir farklı anlatması acılarımı aşağılamama beni ittiğinden miydi?

Boğazımda, zihnimde bası yapan bir postal izi olarak kaldı sözleri ve ağırlığı geçemeden tazeleniyordu. Bütün dünya talimini üzerimde yapıyordu sanki. Bu baskı beni motive etti işte.
Kitabını okurken de tekrar tekrar yaşadım; hem Başak’ın yaşadıklarını, hem de kendi başımdan geçenleri. Ölmüştük biz, sadece gömülmeyi bekleyen kuklalar misali savruluyordum. Acı çekmenin mantığı neredeydi öyleyse? Gülüp eğlensek ya, tiye alsak ya her şeyi, hazmetmesi ve görmezden gelip yolumuzdan şaşmamak daha kolay olurdu böylelikle.
17 Haziran 2016’tarihinde bir link ile başladı her şey. Bu serüvende sana çok şey borçluyum. İyi ki varsın değerli insan!

Dilara Kenan

”Kelimeler canımı bu kadar acıtıyorsa,onlardan kurtulmalı mıyım?Belki de kafamda uçup duran kelimelere bu kadar anlamlar yüklemeden,uçmalarına izin vermeliyim.”
Youtuber sevgili Başak Kablan’ın ilk kitabı..
Kitap Başak Kablan’ın hayatını anlatıyor. Çok samimi ve içten bir dil ile hiç çekinmeden anlatmış kendisini. Anlatı niteliği taşıyan bu kitap aslında bir hayat romanı da diyebiliriz. Küçük bölümlerden oluşan yazılar kimi zaman kendi yaşadıklarımızı da anlatıyor aslında. Videolarını izlerken yaşadığınız o heyecanı kitabı okurken de hissediyorsunuz. Anlatı kitaplarının en güzel özelliği yazarla sohbet etmek aslında. Birçok yerinde kendi düşüncelerimi de bulduğum bu kitapta Başak Kablan ile sohbet ettim, hayata dair sorularıma cevap buldum. Kimi zaman yüreğimi sızlattı, kimi zaman da güldürdü.

Cansu Yay 

Bu hayatta hiçbir duygunun boşuna olmadığına inandığımda tam olarak 6 yaşındaydım. Sevgili babam rüyama girdiğinde vedalaşmıştık. Ama ben bu vedanın ne olduğunu ilk etapta idrak edemedim. Babam bembeyaz kıyafetle karşımda gülümseyerek duruyordu. Ben ona sarılmak için her yaklaştığımda ; “Henüz değil kızım, ben önce gidiyorum deyip duruyordu.”

Ama bu rüyanın öncesinde yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Ben küçük ama mutlulukların eksik olmadığı bir yerde büyüdüm. O akşam evimizde misafirimiz olduğu için ben evimizde kalamayacaktım. Ama garip bir şekilde babamdan ayrılmak istemiyordum. “Hayır anne ben babama sarılıp uyumak istiyorum “ deyip durdum. Sonrasında bahsettiğim o rüyayı gördüm. Ve kısa bir zaman sonra uyandım. Etrafımda bir sürü insan endişeli gözlerle bana bakıyordu. O kalabalığın içinden dayımı tanımıştım. “

Dayı babamın öldüğünü neden bana söylemediniz? “ dedim.

Etrafımda herkes buz kesti. Dayım ise; “ Bu çocuğa hangi arada derede söylediniz ?” diye sitem etti. Oysa ki kimse bana babamın öldüğünü söylememişti. O günden sonra hiçbir hissin, rüyanın boşuna olmadığına inandım. Kitabı okurken en sarsan bölümlerden biri de “babamı ben öldürdüm” adlı yazı oldu. Sanki karşımda 6 yaşında Cansu vardı. Ben sevgili @basakkablan ile sosyal medyadan iletişime geçtiğimde inşallah bir gün bir yerde karşılarız demiştim. Bunun üzerine 2 gün sonra yolda karşılaştık. Anneme dönüp ; “Anne Başak mı bu? Anne Başak bu “ diye sevinçle bağırdım” Sevgili başak gülümseyerek döndü. İnanın o kucaklaştığımız o anı unutamıyorum. O anın heyecanı ile fotoğraf çekilemediğim yanarım. İşte o günden sonra başak ile aramızda ap ayrı bir bağ olduğuna inandım. İyi ki yazmış iyi ki YouTube mecrasına girmiş. Kitapta altını çizmeye kıyamasam da çizdiğim bir çok yer oldu. Sanki ellerimizde kahvemiz bir koltuğun etrafında sohbet ediyor edasında okudum. Unutmadan kitabı okurken hep şu şarkıyı hayal ettim. “ Eğer bir masal perisi girerse rüyalarına öldü dersin gül güzeli tılsımını kaybetti”

Melike Turgut 

YouTube dan videolarını severek izlediğim biri Başak Kablan. Kitabı okurken sesi kulaklarımdaydı, mimikleri gözümde canlandı. Hızlı ve akıcı kısa kısa hikayelerle hayatındaki olayları bize aktardı bu kitabıyla. Hayata,insanlara ve olaylara bakış açısıyla farklı bir insan kendileri ve böyle olmaya da devam etmeli. Kendisini okurken değil de izlerken daha bir heyecan duyduğumu fark ettim kitabı bitirdikten sonra. Videolarını severek izliyorsanız kitabını da seveceğinizi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçerik Platformu